Listopad 2016

Po stopách lesní zvěře

30. listopadu 2016 v 19:22
V úterý 15. listopadu se náš ekotým vydal na návštěvu do Vrátkovského lesa. Bylo na čase se podívat, co se stalo s kaštany, které jsme nasbírali během října.
Pořádně nabalení jsme se ráno sešli ve škole. Počasí nám chtělo připomenout, že se blíží zima a nejen zvířátka v lese, ale i my bychom se měli na ní patřičně připravit. Čepice, šály a rukavice byly samozřejmostí a kdo měl sebou teplý čaj, neprohloupil. Vyrazili jsme na autobus, který nás měl dovézt k vrátkovskému rozcestí. Tady jsme už podle instrukcí, hledali značky v podobě žlutých stromečků, které nás měly dovést k hájovně. Díky hledání značek, to byla nejdobrodružnější část našeho výletu. Šli jsme lesem, polem a díky mrazu bylo vše bílé, jak v zimní pohádce. Museli jsme se i vracet, jelikož se nám po čase začali ztrácet značky. Nepropadli jsme však panice a vrátili se po svých stopách na správnou cestu. Pan učitel měl sebou dalekohled a tak jsme si i vyzkoušeli, jak se s ním pracuje. Cesta k hájovně nám zabrala skoro půl hodinky a hezky jsme se při ní zahřáli. V cíli už na nás čekal pan Žák, který měl pro nás připravený moc hezký program - Po stopách zvěře. Nejdříve jsme se však museli podívat, co se stalo s našimi kaštany. Pan Žák nás dovedl k ohradě s daňky a vysvětlil nám, že kaštany jsou pro daňky nejen velkou pochoutkou, ale i díky své energetické hodnotě jim pomáhají přečkat zimu. Podívali jsme se na krmení daňků a vyrazili na lesní stezku. Během této stezky jsme se dozvěděli, co vše je potřeba v lese před zimu udělat, jak se zvířata připravují na zimu a v čem jim lidé pomáhají. Navštívili jsme krmelec a dozvěděli jsme se, co můžeme do něj pro zvířátka dávat a co pro ně není vůbec vhodné. Naučili jsme se poznávat kančí stopy, vylezli jsme na posed a cítili se jako pravý hajný. Zima však byla čím dál větší, a tak jsme se vrátili k hájovně. Zde nám pan učitel rozdělal oheň, abychom se zahřáli a paní učitelka nalila teplý čaj. Pak nás čekala závěrečná část našeho programu. Podívali jsme se, kde se skladují kaštany a viděli kůži kance, lišky či kuny. Také jsme si mohli sáhnout na parohy daňka, nebo vidět pravou zvířecí lebku.

Zpáteční cesta do školy nám rychle utekla. Druhý den jsme spolužákům vyprávěli, co vše jsme zažili a viděli. Už teď se těšíme na náš další výlet do lesa, snad jen by mohlo být trochu tepleji.

Nové fotky v naší Galerii!

30. listopadu 2016 v 17:58 Co se u nás děje
Od září jsme nezaháleli! Podívejte se, jak jsme během hodin pracovek připravovali nové záhony, nebo jak jsme se měli v lese. Fotky najdete v Galerii. :-)

SBĚR KAŠTANŮ 2. 11. 2016

14. listopadu 2016 v 22:07 Co se u nás děje
A jak to u nás ve škole dopadlo?

SBĚR KAŠTANŮ 2. 11. 2016


Kolektiv

I.
II.
III.
IV.
III. SP
IV. SP
V. SP
I. PR
II. PR
EVV
14kg
6kg
7kg
0
0
0
0
12kg
2,5kg
21kg

Nejlépe si vedla skupina naší environmentální výchovy. S panem učitelem žáci nasbírali 21 kg. Sbírali nejen kaštany, ale také žaludy, což jim vyneslo první místo.

Jedinci

Lukáš Holinka I. třída
10kg
Dominik Ladanyi III. třída
7kg
Jaroslav Souček I. PR
4kg
Monika Ruszová I. třída
2kg
Daniel Oubrecht I. třída
1kg
Helena Svobodová I. třída
1kg

V soutěži jedinců vyhrál Lukáš Holinka, žák druhého ročníků. Přinesl 10kg kaštanů, za což si zaslouží velkou pochvalu.

Celkem jsme nasbírali 62,5 kg kaštanů a žaludů.

Listopad ve znamení kaštanů

14. listopadu 2016 v 21:46 Co se u nás děje
Podzimní prázdniny nám utekly ještě rychleji než voda a znovu jsme zasedli do školních lavic. Pro první listopadové dny nám náš školní ekotým vytyčil jasný cíl. Sběr kaštanů! Celý říjen jsme ve svém volném čase, v družině i o vycházkách s našimi učitelkami procházeli parky a sbírali kaštany a žaludy. Najít takový kaštan mezi popadaným listím není žádná sranda, chtělo to nejen bystré oko, ale i pohotovou reakci, jinak vám kaštan vyfoukl spolužák vedle vás. A že to byl boj! Brzy bylo nutné kaštany hledat i v korunách stromů. Jediný problém byla výška. Naše, ale i výška umístění kaštanů. Ale my se jen tak nevzdáváme. Stačí jeden chytrý nápad a zběsilý hon na kaštany může pokračovat! Když nemůžeme my nahoru, kaštany musí dolů a v tom nám pomohla nejedna bota z nohou našich spolužáků. A dařilo se. Ustoupili jsme od stromu, na povel vyletěla bota, poté spadla na zem, často doprovázená hromádkou kaštanů. Bylo to napínavé skoro jako v pevnosti Boyard, když mají začít padat mince. Dařilo se nám a pochvalovali jsme si tento chytrý nápad, rad a varování učitelek neposlouchajíc. Chytrý nápad přestal být chytrý v okamžiku, kdy si bota usmyslela, že zůstane nahoře s kaštany. Nás to velmi pobavilo, na rozdíl od jednobotého spolužáka. Vidina špinavé a děravé fusekle se mu nelíbila. Ale jelikož držíme pospolu, spolužákovu botu jsme svými botami sestřelili zpátky na zem. Tašky byly plné a byl čas náš úlovek uskladnit ve škole a čekat na sběr. Letošního prvního sběru se ujala první třída. Spolužáci z 1., 2. a 4. třídy poctivě vážili každý příspěvek, zapisovali do tabulky a tak jsme brzy věděli, která třída si jak vedla. Nejvíce kaštanů nasbíralo naše EVV, i když většinu jejich úlovku tvořily žaludy. V jedincích se pak vytáhl Lukáš Holinka, který přinesl 10kg kaštanů. Celkem jsme vysbírali kolem 60kg kaštanů a žaludů, které si přijeli vyzvednout pánové z lesa. A co s nimi budou dělat? To uvidíme na vlastní oči 15. listopadu, kdy se pojedeme podívat do lesa.
P.S. Jednobotý spolužák nebyl spolužák, nýbrž naše paní učitelka.

P.P.S. Ponožky má v pořádku.


Složení ekotýmu 2016/2017

14. listopadu 2016 v 21:34 Co se u nás děje
ZÁKLADNÍ ŠKOLA A PRAKTICKÁ ŠKOLA, ČESKÝ BROD, ŽITOMÍŘSKÁ 1359

V rámci zapojení žáků do projektu EKOŠKOLA pod vedením Sdružení TEREZA
vznikl na naší škole ekotým. Jde o tým, který spolupracuje při realizaci projektu ve škole.

SLOŽENÍ EKO-TÝMU 2016/2017
ŽÁCI:
1. třída Lakatoš Lukáš
2. třída Holinka Lukáš
3. třída Karlík Luboš, Hejda Adam
4. třída Cesar Lukáš, Hejda Lukáš, Janák František, Lakatoš Mário, Oubrecht Daniel, Zeman David
5. třída Ruszo Daniel, Starý Adam
6. třída Kolář Vít, Ladanyi Dominik, Lakatošová Natálie
7. třída Lázoková Tereza, Novák Václav
8. třída Dömeová Natálie, Hejdová Marie, Novák Michal
9. třída Bašus Lukáš, Holoubková Lucie, Věcovská Vanesa
II. praktická Hamšík Oldřich, Hlávka Tomáš, Pavel Hanzl, Linhartová Jana, Staník Tomáš, Stodola Jaroslav

ZÁSTUPCI PEDAGOGICKÝCH A NEPEDAGOGICKÝCH PRACOVNÍKŮ ŠKOLY:

ZŠ praktická 1. stupeň: Denisa Kottová ZŠ speciální: Lenka Nemazalová
Marcela Marková Vedení školy: Marie Šnajdrová
2. stupeň: Jaroslav Kulich Vedení školy: Jana Kubíčková
Praktická škola : Radka Blumentálová Školník : Jaroslav Hruška

ZÁSTUPCI RODIČŮ A OBČANSKÉ KOMUNITY:

Pan Ing. Miroslav Kruliš (ředitel TS) krulis@ceskybrod.cz Tel.: 733 206 053
Paní Ilona Tučímová (MěÚ odb. ŽP) tucimova@cesbrod.cz Tel.: 321 612 182
Pan Ing. Jan Kopáček (ředitel Měst. Lesy Č. B.) lesy@cesbrod.czTel.: 605 064 519
Pan Luboš Krčma (jednatel MO ČRS Č. Brod) mocrs.ceskybrod@email.cz Tel.: 604 617 000
Pan Roman Stránský (vedoucí ČOV a vodárenských objektů Č. Brod) rstransky@1scv.cz
Mobil: +420 724 774 879
Paní Oláhová Monika (rodič žáka)


Budeme velmi rádi, pokud se najdou další zájemci z řad rodičů a místní komunity, kteří by se chtěli připojit.